Teksty piosenek > K > Kagrra > O zespole
2 531 110 tekstów, 31 716 poszukiwanych i 213 oczekujących
Kagrra
kagrra

Kagrrę, tworzyło pięciu utalentowanych młodych muzyków, a nazwa zespołu pochodzi od słowa "kagura" oznaczającego starodawny japoński taniec związany z kultem shinto.

"Kagura" tłumaczy się jako "miejsce boga", choć kanji, których używa się do zapisu, znaczą dosłownie "muzyka boga". Już samo to sugeruje, że Kagrra, związana była głęboko z japońską kulturą i tradycjami. Zespół miał wyraźnie określoną koncepcję, której trzymał się od początku swojej działalności, a była nią klasyczna estetyka japońska.

Kostiumy czy teksty Kagrry, wzorowane były na poszczególnych okresach z historii kultury Japonii, a do założeń i zjawisk, którymi inspirowali się członkowie, należą między innymi "kyomu" (nicość), "miyabi" (kult piękna) oraz "aware" (poczucie żalu i bezsilności powodowane efemeryczną naturą piękna).

Zespół ostatecznie zakończył swoją działalność 3 marca 2011 roku.




W 1998 roku Isshi, Izumi oraz Nao, czyli wokalista, perkusista oraz basista, postanowili założyć zespół. Do pełnego składu brakowało im jednak gitarzysty. Zamieścili więc ogłoszenie w lokalnym sklepie muzycznym. Odpowiedzieli na nie między innymi Akiya oraz Shin i to oni właśnie po przesłuchaniu dołączyli do pozostałych członków w październiku 1998 roku, tworząc CROW. Przyłączywszy się do Key Party, utworzyli wraz z należącą do tej samej wytwórni Lar~mią duet, w którym zespoły te określane były jako "kuroi tori" ("czarny ptak": CROW) oraz "shiroi tori" ("biały ptak": Lar~mia).

W 2000 roku zespół zmienił wytwórnię na PS Company oraz przemianował się na Kagrra. W czerwcu zagrał debiutancki koncert już pod zmienioną nazwą, w tym samym miesiącu nagrane zostało też demo Kotodama. Pierwszy minialbum Kagrry - Nue - wyszedł w grudniu, a ponieważ w bardzo szybkim tempie wszystkie kopie zostały wyprzedane, już w marcu następnego roku pojawiła się druga edycja.

3 marca 2001 roku to kolejna przełomowa data w biografii Kagrry - tego dnia bowiem muzycy zagrali swój pierwszy one-man w Shibuyi, wydali drugi minialbum Sakura, a działalność rozpoczął ich oficjalny fanklub: auga. W przeciągu 2001 roku wyszły kolejno cztery single reprezentujące cztery pory roku, we wrześniu natomiast, wraz z kagerou i Due le Quartz, Kagrra zagrała serię koncertów w Hongkongu, a 3 października światło dzienne ujrzał trzeci minialbum grupy, zatytułowany Iodori.

Pierwsze nagranie koncertu Kagrry w postaci kasety VHS zatytułowanej Fuunroku ukazało się 6 marca 2002 roku, a niecały miesiąc później wydany został pierwszy maksisingiel zespołu, Yume Izuru Chi. W tym samym roku pojawiły się jeszcze kolejno dwa maksisingle, minialbum, a w grudniu pierwszy pełny album: Gozen.

2003 rok również obfitował w wydawnictwa: dwa maksisingle, minialbum, pierwsze koncertowe DVD. W grudniu w Shibuyi Kagrra zagrała swój, jak się okazało, ostatni koncert jako zespół indies. Od pierwszego stycznia 2004 grupa przeszła na major (oficjalnie zmieniając nazwę na Kagrra,), co zostało niejako uczczone wydanym tego samego dnia singlem Urei. 3 marca 2004 roku ukazał się pierwszy album Kagrry, jako zespołu major: Miyako. Warto się w tym momencie zastanowić, czy fakt, iż 3 marca jest dla zespołu dość znaczącą datą, jest tylko przypadkiem - jest to w końcu dzień Hinamatsuri, japońskiego Festiwalu Lalek.

W kwietniu 2004 roku ukazało się DVD z nagraniem ostatniego koncertu indies Kagrry,. Po przejściu na major zespół nie osiadł jednak na laurach, panowie nadal ciężko pracowali, koncertując i nagrywając. W lipcu ukazało się trzecie koncertowe DVD, przed końcem roku muzycy zdążyli też wydać jeszcze dwa single. Nagranie koncertu, który odbył się 27 grudnia, miało pojawić się na DVD w marcu 2005 roku, jednak z powodu pewnych problemów data wydania została przesunięta. Piąte koncertowe DVD Kagrry, ostatecznie ukazało się w sierpniu, a zawierało przede wszystkim zapis koncertu z 14 kwietnia, wieńczącego wiosenną trasę, oraz fragmenty koncertu grudniowego. Oprócz tego, po wydanych w lutym dwóch singlach, na lipiec zespół zapowiedział premierę drugiego albumu major. Również w 2005 roku Isshi oraz Izumi dali początek specjalnemu wydarzeniu w Shinjuku LOFT, kiedy to opowiadali historie o duchach. Od tej pory stało się to tradycją zespołu i odbywa się w każde Walentynki. Rok zamknęli, grając z kolegami z wytwórni PS COMPANY na trasie Peace & Smile Carnival.

Rok 2006 był poniekąd przełomowy dla zespołów visual kei, dając im możliwość otworzenia się na bardziej głównonurtową publiczność, jako że niektórzy zaczęli nagrywać piosenki do anime. Chikai no Tsuki Kagrry, zostało openingiem do serialu "Kinnikuman II Yo Ultimate Muscle 2".Tego lata muzycy znów udali się w trasę, a zanim skończył się rok, wydali kolejne DVD, maksisingiel oraz photobook.

Kagrra, rozpoczęła rok 2007, wypuszczając w lutym nowy album shizuku. Maj natomiast przyniósł pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych, jako że grupa wystąpiła na J-Rock Revolution Festival w Los Angeles. Od czerwca aż do końca roku zespół był zajęty pracą nad nagrywaniem nowego materiału oraz przenosinami z wytwórni płytowej Columbia Co., Ltd. do King Records. W listopadzie Kagrra, wystąpiła po raz pierwszy w Europie na J-Rock Invasion w Kolonii w Niemczech razem z innymi artystami z PS COMPANY.

Pierwszym wydawnictwem pod skrzydłami King Records był czwarty album Core, który ukazał się na samym początku 2008 roku. W marcu odbyła się promująca go trasa, a w następnym miesiącu potem grupa wróciła do nagrywania kolejnych wydawnictw. W sierpniu Kagrra, miała swoją pierwszą indywidualną trasę po Europie. Choć udała się tylko do pięciu miejsc, jej występy obejrzało trzy tysiące fanów. Rok zakończył się wydaniem kolejnego singla i następną trasą.

By uczcić dziesięciolecie PS COMPANY, Kagrra, razem z innymi zespołami z wytwórni 3 stycznia 2009 roku w Budokanie wzięli udział w Peace and Smile Carnival Festival. Zapowiedziano, że Kagrra, uda się w lutym w trasę po Ameryce Południowej, ale przełożono ją z powodu problemów z otrzymaniem wiz. Doszła ona do skutku w lipcu tego samego roku.

Rok 2010 był trudny dla fanów Kagrry,. Biorąc pod uwagę, jak agresywny pod względem nowych wydawnictw i koncertów zespół bywał w przeszłości, szok spowodowało kilka złych informacji. Pierwszy etap niepomyślnych wiadomości miał miejsce w sierpniu, kiedy Isshi miał problemy z głosem i musiał poddać się leczeniu. W niecałe dwa miesiące potem ogłoszono, że Kagrra, zakończy działalność. Sytuację pogorszył tylko fakt, że zespół zażyczył sobie, by nie korzystać z wyrażenia "rozpad grupy", a raczej "koniec działania".

Na pożegnanie, Kaggra, wydała 2 lutego swój ostatni album Hyakkikenran oraz udała się w ostatnią trasę. Zaczęła się ona 13 lutego, a zakończyła 3 marca w C.C. Lemon Hall w Tokio.

Isshi próbował wrócić na scenę muzyczną z projektem shiki∞project, z którym koncertował i wydał singiel Rasasakura. Działalność projektu została jednak brutalnie przerwana.

Historię Kagrry, zamknęło bardzo smutne wydarzenie. Isshi zmarł 18 lipca 2011 roku.


źródło: http://www.jame-world.com/pl/artists-biography-26-kagrra-.html

1. Nue (鵺) (2000)

2. Irodori (彩) (2001)

3. Sakura (桜) (2001)

4. Gozen (2002)

5. Kirameki (煌) (2002)

6. Ouka Ranman (桜花爛漫) (2003)

7. Miyako (京) (2004)

8. San (燦) (2005)

9. Shizuku (雫) (2007)

10. Core (2008)

11. Shu (珠) (2009)

12. Hyakki Kenran (百鬼絢爛) (2011)

tekstowo.pl
2 531 110 tekstów, 31 716 poszukiwanych i 213 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ | Polityka prywatności | Ustawienia prywatności