Zespół wokalno-instrumentalny Kram powstał w lipcu 1971 roku w Szczecinku. Formację tworzyli: Ryszard Pokorski - gitara, śpiew; Roman Konigsmann - gitara basowa, śpiew i Wojciech Nowak - perkusja, którzy grywali w amatorskich zespołach Szczecina i Koszalina. Od jesieni tego samego roku skład zespołu poszerzony został o Andrzeja Wilklisza - instrumenty klawiszowe i Barbarę Ostrowską - flet, śpiew. Kram zadebiutował na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze.
Mając za sobą pierwsze nagrania radiowe dla Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie zespół wystąpił na IV Przeglądzie Amatorskich Grup Muzycznych w Chodzieży. Grupa akompaniowała także młodszej siostrze Barbary, Małgorzacie Ostrowskiej, znanej później z zespołu Lombard. Zespół wziął udział w III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu (1-4 marca 1973).
Zespół nie zdobył większej popularności, mimo udziału w festiwalu opolskim i występach latem 1974 r. z grupami: Niemen, Omega, Homo Homini. W 1975 r. wokalistą grupy został Wiesław Sołgała. Z zespołem współpracował także przez kilka miesięcy drugi gitarzysta - Zbigniew Brzeziński.
W 1975 roku grupa nagrała płytę długogrającą pt. "Biała sowa, biała dama, biały kruk". Kram zaprezentował się na albumie jako zespół zafascynowany filadelfijskim brzmieniem i muzyką reggae. Od strony wokalnej czerpał z dorobku The Supremes, Carla Douglasa i Skaldów. Poza opracowaniem przez Ryszarda Pokorskiego znanego tematu „Nasze Kung Fu”grupie nie udało się wylansować znaczniejszych przebojów. Interesujące wydawały się wczesne nagrania zespołu czy próba zainteresowania sie poezją - kompozycja "Zaduma" do tekstu B. Leśmiana.
Od 1976 roku grupa występowała pod auspicjami Agencji Koncertowej PSJ. Zespół odbył tournee z węgierskimi formacjami General i Piramis. Rok później nagrał płytę z General Girls. W latach 1976-1978 Kram uczestniczył w trzech "Musicoramach" i "Super-Arenie" oraz koncertował w ZSRR z wokalistą Stefanem Zachem. W 1979 roku zespół nagrał podkłady instrumentalne do piosenek Zacha, w tym największy przebój tego artysty "Pyłem księżycowym" do wiersza Konstantego Gałczyńskiego i muzyki Ryszarda Pokorskiego.
Od 1981 Kram kontynuował działalność w klubach NRD i RFN. Ryszard Pokorski w 1993 roku wydał solowo jako „Stop Band” kasetę „Góralka” (Elbo), pozostali muzycy występowali w klubach Niemiec i Skandynawii. W 1995 roku kwartet reaktywował się koncertując w Norwegii oraz nagrywając drugą w swojej karierze płytę tym razem CD „Kolory twarzy”, w której nagraniu poza muzykami Kramu udział wziął wokalista Tomek Ziubiński, będący jednocześnie autorem większości tekstów na tej płycie.
Ostatni w dotychczasowej karierze zespołu koncert miał miejsce w rodzinnym Szczecinku z okazji wręczenia zespołowi Nagrody Miasta Szczecinka 2001 „Szczecinecki Gryf swoim dzieciom”.
1. Biała sowa (1975)
2. Kolory twarzy (1995)
|
Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!
Komentarze (0):