Kult – polski zespół muzyczny, grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 roku, przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w Warszawie, na bazie zespołu Novelty Poland. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, ale posiada też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupa wyróżnia się charakterystycznym, rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem i często prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.
Obecni członkowie:
Kazimierz Staszewski (teksty, śpiew, saksofony, sampler)
Piotr Morawiec (gitary, banjo)
Konrad Wantrych (instrumenty klawiszowe, gitary, wiolonczela, wibrafon)
Ireneusz Wereński (gitara basowa)
Tomasz Goehs (perkusja, instr. perkusyjne)
Janusz Zdunek (trąbka)
Mariusz Godzina (saksofon tenorowy i barytonowy)
Wojciech Jabłoński (gitary)
Jarosław Ważny (puzon)
Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na ich teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w "system" rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym "systemem" opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.
W lipcu 1982 odbył się pierwszy koncert grupy w klubie Remont. We wrześniu 1986 roku Kult nagrał swoją pierwszą płytę, nazwaną po prostu "Kult". Znalazły się na niej dobrze znane punkowej publiczności utwory, jak "Krew Boga", "O Ani" czy "Wspaniała nowina". Repertuar w dużym stopniu zależał od aparatu cenzury, który nie dopuszczał do publikacji wielu piosenek grupy.
W październiku 1987 roku nakładem Klubu Płytowego "Razem" ukazał się album "Posłuchaj to do ciebie", na którym pojawiła się m.in. piosenka "Wódka", opublikowana jako "Na całym świecie źle się dzieje, koledzy". Album wyróżniał się lepszym brzmieniem od debiutanckiej płyty zespołu. Rok później (w grudniu 1988 roku) pojawiła się nowa płyta zatytułowana "Spokojnie", z której pochodzi chyba największy, obok "Polski" przebój zespołu – "Arahja", oraz "Do Ani". Na reedycji płyty w roku 1993 znalazła się także piosenka "Czarne słońca" z filmu (o tym samym tytule) w reżyserii Jerzego Zalewskiego.
W roku 1989 zespół wydał aż dwa albumy. Pierwszy z nich to "Kaseta", przez wielu fanów kojarzona z utworem "Po co wolność". Został on nagrany po kolejnych zmianach składu, w zespole występował wtedy m.in. Rafał Kwaśniewski, który był również jednym z kompozytorów "Kasety". Drugim wydawnictwem, które trafiło do sklepów, w tym roku był album "Tan", jedyna płyta koncertowa zespołu, na której znalazły się również niepublikowane dotąd utwory. Jest to rejestracja dwóch pożegnalnych koncertów z sierpnia 1988 roku, po których zespół postanowił zawiesić swoją działalność na trzy miesiące.
W 1990 Kult wydał znamiennie zatytułowaną płytę, "45-89". Tytułowa piosenka opisywała minioną epokę socjalizmu za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych dygnitarzy, nałożonych na podkład muzyczny. Wiele osób kojarzy również tę płytę z kolejnym jej mocnym punktem – piosenką "Totalna militaryzacja" z pacyfistycznym przesłaniem. W latach '90. z zespołem współpracował menedżer i promotor Andrzej Bączyński.
1991 to rok wydania "Your Eyes", siódmego albumu Kultu. Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego krążka to "Parada Wspomnień" o stanie wojennym i antyklerykalna "Zgroza". Oba te utwory do dziś stanowią stały punkt programu koncertów grupy.
W 1993 zespół zaistniał już w nowym, zmodyfikowanym składzie, w którym znaleźli się Kazik Staszewski, Janusz Grudziński, Ireneusz Wereński, Piotr Morawiec, Krzysztof Banasik i nowy perkusista Andrzej Szymańczak. Przetrwał on do 1998. W tymże roku Kult zdecydował się na nagranie płyty, na której znalazły się jedynie piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego. Płyta bardzo dobrze została przyjęta przez fanów, a jej tytuł brzmiał po prostu "Tata Kazika". Album był promowany w stacjach radiowych utworem "Baranek".
Płytę "Muj wydafca" wydano w 1994. Do dziś jest ona uznawana za jedną z najlepszych płyt zespołu Kult. Na płycie znalazł się m.in. cover zespołu Omega, "Dziewczyna o perłowych włosach", jak i cover Iggy'ego Popa, "Pasażer". Dobrze znane przez wielbicieli zespołu są piosenki "Ręce do góry", czy balladowe "Lewe lewe loff". Na krążku można usłyszeć też nową wersję "Piosenki młodych wioślarzy".
W 1996 Kult postanowił, że wyda drugą część materiału z piosenkami Stanisława Staszewskiego, "Tata 2". Na krążku, który został utrzymany w brzmieniu podobnym jak "Tata Kazika", znalazły się również śpiewane wersje wierszy Gałczyńskiego, które niegdyś wykonywał właśnie Stanisław Staszewski.
W 1998 w sklepach pojawił się "Ostateczny krach systemu korporacji". Na albumie po raz pierwszy pojawia się nowy członek zespołu – trębacz Janusz Zdunek. Na płycie znalazło się kilka piosenek "radiowych", jak "Lewy czerwcowy" (aka Panie Waldku, Pan się nie boi), "Gdy nie ma dzieci", "Dziewczyna bez zęba na przedzie", czy "Komu bije dzwon". Ten ostatni utwór zespół zadedykował Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście grupy, który zginął przez zadławienie się gumą do żucia podczas snu. Była to bezpośrednia przyczyna jego śmierci, pośrednią były narkotyki. Na teledysku do tejże piosenki został uwieczniony po raz ostatni.
W 1998 nowym perkusistą po tragicznie zmarłym Andrzeju Szymańczaku został Tomasz Goehs z formacji Kazik na Żywo. W tym samym roku zespół opuścił na rok Janusz Grudziński. Zastępował go wtedy Jacek Rodziewicz, z zawodu konserwator zabytków. Poza tym zespół uczestniczył w tworzeniu pierwszej składanki "Muzyka przeciwko rasizmowi", firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.
W tym samym roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory niezmiennie organizowana jest każdego roku.
W 2001 światło dzienne ujrzał "Salon Recreativo", złożony z dwóch płyt CD, a mianowicie z nowego materiału i ze starych piosenek grupy – odświeżonych i nagranych na nowo. Promował ją singel teledysk "Brooklińska Rada Żydów". Media obawiały się emitowania tej piosenki, choć odnosiła się ona w tekście z życzliwością do Żydów. Klip został zakazany (w praktyce nieemitowany) w polskim MTV.
Dopiero 5 grudnia 2005 ukazała się nowa płyta Kultu. Miała ona tytuł "Poligono Industrial". Wydana została w dwóch wersjach: zwykłej, w promocyjnej cenie oraz w drugiej, droższej zawierającej dodatkową płytę DVD z dziesięcioma teledyskami zespołu. Singlami z płyty były "Kocham cię, a miłością swoją", który stał się przebojem, oraz "Pan Pancerny", który poruszał tematy religijne. Album pokazał, że zapotrzebowanie na muzykę Kultu nadal było wielkie – płyta już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnęła status Złotej Płyty. Sami muzycy, jak później przyznawali, nie do końca byli zadowoleni z nowego krążka.
W roku 2007 Kult zaczął pracować nad nowym wydawnictwem, o roboczym tytule "Concentrazion Gigantica". Ukazało się ono w 2009 roku, pod innym tytułem "Hurra!". Singlami promującymi płytę były piosenki "Marysia" i "Amnezja". Album osiągnął podwójnie platynowy nakład 60 tysięcy egzemplarzy. Płytę uzupełnia suplement "Karinga – Hurra! Suplement".
5 lipca 2007 w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu. Koncert trwał ponad trzy godziny i w całości był transmitowany przez Trójkę.
6 marca 2008 zespół opuścił Krzysztof "Banan" Banasik, a skład został uzupełniony przez Wojciecha Jabłońskiego (gitara) i Jarosława Ważnego (puzon).
22 września 2010 Kult jako kolejny polski zespół nagrał dla telewizji MTV koncert MTV Unplugged. Występ został zarejestrowany w Och-Teatrze w Warszawie i wydany na płycie MTV Unplugged. Album osiągnął nakład ponad 60 tysięcy zestawów, a dodatkowo ponad 10 tysięcy na płytach DVD i Blu-ray. Sprzedaż wszystkich nośników w poszczególnych zestawach przekroczyła 200 tysięcy, co dało albumowi status pierwszej w karierze Kultu "Diamentowej Płyty".
W maju 2013 r. ukazał się kolejny album zespołu – Prosto, który jako kolejny album zespołu uzyskał status złotej płyty.
O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. listopad 2000) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 15 listopada 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.
7 października 2015 roku ukazała się autobiografia lidera zespołu, Kazimierza Staszewskiego "Idę tam, gdzie idę", z którym rozmowę przeprowadzał Rafał Księżyk.
14 października 2016 roku ukazał się piętnasty album studyjny – Wstyd. Płytę promował teledysk do utworu "Madryt", w reżyserii Sławomira Pietrzaka. Album uzyskał status złotej płyty 30 listopada 2016.
2 grudnia 2016 roku ukazał się "Wstyd. Suplement 2016".
8 października 2017 ukazały się uzupełnione o nowe albumy książki Wiesława Weissa: "Kult. Biała księga" i "Kazik. Biała księga".
W 2020 roku z zespołem rozstali się Tomasz Glazik i Janusz Grudziński.
W 2021 roku zespół nagrał nową płytę pod tytułem: "Ostatnia Płyta".
1. Kult (1986)
2. Posłuchaj to do Ciebie (1987)
3. Spokojnie (1988)
4. Tan (1989)
5. Kaseta (1989)
6. 45-89 (1990)
7. Your Eyes (1991)
8. Tata Kazika (1993)
9. Muj wydafca (1994)
10. Tata 2 (1996)
11. Ostateczny krach systemu korporacji (1998)
12. Salon Recreativo (2001)
13. Poligono Industrial (2005)
14. Hurra! (2009)
15. MTV Unplugged - Kult (2010)
16. Prosto (2013)
17. Wstyd (2016)
18. Wstyd. Suplement 2016 (2016)
19. Ostatnia płyta (2021)
|
Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!
Komentarze (12):
Uściśnięcie dłoni Kazika - bezcenne ;)
Swoją drogą jestem strasznie negatywnie nastawiona do "Bo ona się bała pogrzebów". Nie wiem dlaczego,nie wiem co jest w tej piosence takiego co sprawia,że mam do niej takie nastawienie..