Teksty piosenek > A > Akcent(pl) > O zespole
2 546 866 tekstów, 31 814 poszukiwanych i 370 oczekujących
Akcent(pl)
akcent_pl_

Zespół Akcent powstał w 1989 roku. Założyli go: Zenon Martyniuk, występujący dotychczas w zespole Akord i Mariusz Anikiej, występujący wcześniej w zespole Centrum.
W 1991 roku ukazała się pierwsza kaseta zespołu, zatytułowana po prostu "Akcent 1". Znalazły się na niej pierwsze przeboje zespołu: "Chłopak z gitarą", "Dajcie mi gitarę", "Tabu tibu".
W sierpniu 1991 r. obaj muzycy wyjechali do Belgii. Tam nagrali drugi album zespołu "Żegnaj mała". Wkrótce potem zespół się rozpadł. Zenon Martyniuk podjął współpracę z zespołem Crazy Boys, z którym nagrał dwie kasety: "Daleka droga" i "Mała o, o!", a następnie razem z Henrykiem Mellerem stworzył zespół Ex Akcent, który wydał 3 kasety: "Szczęśliwy czas", "Piękna niedziela" oraz "Kolędy". W tym czasie Mariusz Anikiej występował razem z Markiem Majewskim w zespole Marinero.
Po powrocie z Belgii Zenek i Mariusz reaktywowali zespół Akcent. W krótkim czasie wydali dwie kasety: na jednej, "Dajcie mi gitarę", zawarli 10 piosenek pochodzących z pierwszych dwóch albumów zespołu, w nowych wersjach. Druga, "Słuchajcie chłopcy" zawierała premierowe kompozycje, wsród nich przebój "Stary Cygan", który znalazł się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego plebiscytu Radia Katowice na Przebój Roku 1993. Od tego czasu Akcent stał się jednym z czołowych zespołów nurtu disco polo, który w tych czasach zyskiwał sobie coraz większą popularność.
Kolejny album "Peron łez" potwierdził tę pozycję. Rok 1994 przyniósł dalsze sukcesy. Ukazał się wtedy album "Życie to są chwile". Pochodzące z niego utwory "Mała figlarka" i "Dźwięki strun" stały się chyba największymi przebojami w historii zespołu. Rozbrzmiewały praktycznie w całej Polsce, również tam, gdzie muzyka disco polo nie cieszyła się wczesniej popularnością. Do tych dwóch utworów nakręcone były także pierwsze teledyski Akcentu.
Kolejną płytą zespołu, wydaną w 1995 roku, był "Czar miłości", promowany przez takie teledyski, jak "To właśnie ja" i "Kołysanka dla ukochanej".
Rok 1996 to okres eksperymentów muzycznych. Zespół podjął wtedy współpracę z Igorem Giro, czego rezultatem był niezwykły, zupełnie odmienny od typowych klimatów zespołu, album "Akcent Dance". Dwa utwory z tej płyty: "Daleko do gwiazd" i "Całuj mnie" doczekały się teledysków. Eksperyment, choć bardzo udany, okazał się być tylko jednorazowym.
Już na następnym albumie "Oczarowałaś mnie", z którego pochodzą takie przeboje jak "Ostatni most", "Obraz Twój" i "Siwy koniu", zespół powrócił do swojego charakterystycznego brzmienia.
Kolejna płyta, jaka ukazała się w 1997 roku, była "Akcent Gold". Znalazło się na niej, prócz 1 utworu premierowego, 9 znanych przebojów zespołu w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach, stworzonych przez zespół Play & Mix. Nowe wersje takich utworów, jak "Tabu tibu", "Peron łez" czy "Żegnaj mała" stały się ponownie wielkimi przebojami. Do tej płyty nakręcono 2 teledyski: "Psotny wiatr" (utwór premierowy) oraz "Żegnaj mała".
Rok 1998, można powiedzieć, był ukoronowaniem działalności Akcentu w dotychczasowym składzie. Ukazała się wtedy płyta "Wyznanie", promowana przez 4 teledyski: "Wyspa szczęśliwych snów", "Zostań tu", "Wyznanie" i "Królowa nocy". Materiał ten przyniósł zespołowi Akcent główna nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie.
Rok 1999 przyniósł rewolucyjne zmiany w zespole. Po prawie 10 latach odszedł z zespołu Mariusz Anikiej. Nowa płyta "Wspomnienie", zawierająca 7 utworów premierowych oraz 7 starych przebojów w nowych aranżacjach nagrana została przez zespół w składzie Zenon Martyniuk - Artur Boroń. Do następujacych utworów z tej płyty nakręcono teledyski: "Lato jest po to by kochać", "Pada deszcz" i "Wspomnienie".
Wraz z nadejściem nowego wieku zespół zwolnił nieco tempo. Na następną płytę zespołu fani czekali aż 2 lata. Album "Moja gwiazda", nagrany przez zespół w składzie Zenon Martyniuk - Artur Kirpsza - Ryszard Warot, ukazał się w 2001 roku. Promowany był przez teledyski "Dziewczyna z klubu disco", "Rodzinny dom" i "Moja gwiazda".
W 2002 roku ukazały się "Platynowe przeboje". W kolejnych latach zespół nagrał tylko pojedyńcze utwory, które prezentowane były na kolejnych festiwalach w Ostródzie; niektóre z nich znalazły się też na składankach wydanych przez firmę Green Star.
Na początku 2006 roku ukazał się kolejny album w dorobku fonograficznym Zenka Martyniuka, w duecie z Waldemarem Oksztulem - muzykiem występującym dawniej w zespole Imperium. Płyta nosiła tytuł "Do Ciebie" i była rozprowadzana głównie na koncertach zespołu. Kolejna płyta Akcentu "Przekorny los" ukazała się w 2016 roku.
Od roku 2019 Zenon Martyniuk występuje z zespołem w poszerzonym składzie, pod nową nazwą Zenon Martyniuk & Band. Ostatnim autorskim utworem wydanym pod nazwą Akcent był "Nie wolno zabić tej miłości" z 2020 roku, promujący film "Zenek" o życiu Zenona Martyniuka. Od tej pory pod nazwą Akcent ukazują się już tylko covery, natomiast utwory autorskie Zenon Martyniuk wydaje pod własnym nazwiskiem.

1. Akcent 1 (1991)

2. Żegnaj mała (1991)

3. Słuchajcie chłopcy (1993)

4. Peron łez (1993)

5. Dajcie mi gitarę (1993)

6. Życie to są chwile (1994)

7. Zenon Martyniuk - Wspomnienie (1994)

8. Mix przeboje (1995)

9. Czar miłości (1995)

10. Oczarowałaś mnie (1996)

11. Akcent Dance (1996)

12. Akcent Gold (1997)

13. Wyznanie (1998)

14. Wspomnienie (1999)

15. Moja gwiazda (2001)

16. Platynowe przeboje (2002)

17. Przekorny los (2016)

tekstowo.pl
2 546 866 tekstów, 31 814 poszukiwanych i 370 oczekujących

Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!


Reklama | Kontakt | FAQ | Polityka prywatności | Ustawienia prywatności