Urodziła się w 1978 roku we Wrocławiu.
Ukończyła Andragogikę i Animację Kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Występowała na wielu prestiżowych scenach muzycznych i teatralnych w Polsce a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji.
Jej dotychczasowy repertuar tworzyli najwybitniejsi autorzy i kompozytorzy m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll.
Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.
W 2004 roku pod opieką Włodzimierza Korcza nagrała swój debiutancki album pod tytułem „Idę”. Płytę wydały: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia (na rynku polskim) i wielokrotnie nagradzana agencja artystyczna z Chicago The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (na rynku amerykańskim). Płyta spotkała się z życzliwym przyjęciem słuchaczy i krytyki w obu tych krajach. Promocji albumu towarzyszył specjalnie na tę okazję przygotowany recital pt. „Wpadłam na chwilę” w reż. Laco Adamika, którego premiera odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Jest laureatką wielu ważnych konkursów piosenki:
W 1999 roku zajęła II miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie oraz I miejsce na Zamkowych Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.
W roku 2000 zdobyła I miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu, Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku. Podczas konkursu Debiutów na KFPP w Opolu w 2000r. oprócz II nagrody jury otrzymała większość ważnych regulaminowych wyróżnień, w tym od Polskiego Radia dziennikarzy i fotoreporterów.
Na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu została wyróżniona dwukrotnie, a w 2003 roku na tymże przeglądzie otrzymała specjalną nagrodę z rąk samej Ewy Demarczyk.
Istotną rolę w życiu zawodowym Doroty odgrywa współpraca teatralna z Jerzym Satanowskim. Oprócz wspólnego przedsięwzięcia „Oskary, Oskary…” kompozytor ten powierzył jej rolę w wielu swoich widowiskach takich jak np.: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana” (premiera telewizyjna jako „Myślenie ma kolosalną przeszłość”), „Para nasycona”, „Dobranoc panowie”. Można ją oglądać na deskach warszawskiego teatru Bajka w Roli Czapli (czasem Żurawia…) w spektaklu KOMPANIA DROPSA w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i na Nowej Scenie Teatru Roma (Ulica Szarlatanów, Dobranoc Panowie) Śpiewała także w widowisku „Trzymaj się swoich chmur” w reż. Magdy Umer, w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza w reż. Krzysztofa Jaślara oraz w „Mszy Polskiej” ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego.
W ostatnim czasie artystka związała swoje życie zawodowe z warszawskim Teatrem Rampa. Po udanych rolach w spektaklach: „Sztukmistrz z miasta Lublina” „Brat naszego Boga”, „Jajokracja”, „Oskary, Oskary”, stała się etatową aktorką tego teatru. W styczniu 2009 roku zagrała tytułową rolę w nowym spektaklu Rampy „Pinokio”.
22 stycznia wydała drugi solowy album pod tytułem „Kamyk zielony”, Z tej okazji została przygotowana nowa premiera Rampy pod tym samym tytułem.
5 listopada 2013 roku odbyła się premiera trzeciego albumu Doroty Osińskiej pt. ''Teraz''.
1. Idę (2004)
2. Kamyk zielony (2010)
3. Kamyk zielony: Reedycja (2013)
4. Teraz (2013)
5. Dorota Osińska (2018)
6. Cześć, to ja (2020)
7. Osina (2022)
|
Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!
Komentarze (1):