Grunge'owy zespół powstały w 1987 roku w Minneapolis, w stanie Minnesota. Choć nigdy nie był częścią sceny riot grrrl, to media chętnie zaliczały formację do tego ruchu. Grały w składzie – Kat Bjelland (elektryczna gitara, wokale), Lori Barbero (perkusja) oraz Michelle Leon (bas), którą w 1992 roku zastąpiła Maureen Herman. Znakiem rozpoznawczym grupy był image „baby doll”, który przez jednych odbierany był jako wizerunek prostytutek poprzebieranych za dzieci, przez innych - pozostawał w dramatycznym kontraście z energetycznym wokalem oraz agresywnymi tekstami. Przejściowo w zespole grała na basie Courtney Love (Hole).
W 1994 roku ukazała się książka „Babes in Toyland: The Making and Selling of a Rock and Roll Band” autorstwa Neala Karlena, który gościnnie pomagał przy nagrywaniu „Fontanelle”. Rok później zaznaczyły swoją obecność w filmie dokumentującym kobiety w muzyce lat 90. – „Not Bad for a Girl”. W tym samym roku zagrały wspólnie w Miami z 7 Year Bitch oraz Jack Off Jill na charytatywnym koncercie pod hasłem Rock Przeciw Przemowy Domowej. Ciekawostką jest fakt, że było to 8 kwietnia, a więc w dniu znalezienia lidera Nirvany, Kurta Cobaina martwego.
Na swoim koncie mają udział w sitcomach - „Roseanne” oraz „Absolutely Fabulous”.
W 1996 roku Herman odeszła z zespołu. Zastąpiła ją na koncertach Dana Cochrane, formalnie członkini Mickey Finn. Po tym wydarzeniu doszło do rozłamu w formacji, a dziewczyny straciły swoją wytwórnię nagraniową.
W 1998 roku Kat założyła wspólnie z mężem – nowy zespół - Katastrophy Wife.
Był to również czas, gdy na chwilę (między 1997 a 1998 rokiem) do składu wróciła Leon, czego owocem był utwór song „Overtura: Astroantiquity/Attacatastrophy”, który znalazł się na płycie „Songs of the Witchblade: A Soundtrack to the Comic Book”, za produkcję była odpowiedzialna między innymi Bjelland.
Babes in Toyland zagrały w listopadzie 2001 roku koncert nazwany „The Last Tour”, wydanym jako „Minneapolism”. Jak na razie, to ostatni przejaw aktywności grupy. Bjelland wystąpiła kilka razy w Europie w 2002 roku, pod szyldem formacji, ale z nową basistką i perkusistką. Zaniechała jednak używania nazwy zespołu, gdy Barbero i Herman wniosły sprawę do sądu o prawny zakaz posługiwania się przez wokalistkę szyldem grupy.
1. Spanking Machine (1989)
2. To Mother (1990)
3. Fontanelle (1992)
4. The Peel Sessions (1992)
5. Painkillers (1993)
6. Dystopia (1994)
7. Nemesisters (1995)
|
Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!