Przyszła na świat w rodzinie biednych emigrantów z Jemenu. Była najmłodszą z dziewięciorga dzieci, ma dwóch braci i sześć sióstr. W wieku trzynastu lat dołączyła do Teatru Szchunat Ha'Tikwa, gdzie poznała swojego późniejszego menedżera, kompozytora i autora tekstów, Bezalela Aloni. Po odejściu z zespołu, w 1979 roku rozpoczęła karierę solową. W 1983 zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji. W konkursie tym Ofra Haza wykonała piosenkę Chai, która stała się bardziej znana w Europie, niż zwycięska. Nagrała ją później jeszcze w trzech językach.
Czerpała w swojej twórczości z jemeńskiego folku, łącząc go z muzyką taneczną. Nagrała ponad 25 płyt. W 1985 roku zrealizowała Yemenite Songs (Fifty Gates of Wisdom). Inspiracją były stare piosenki śpiewane przez jej matkę, a w nagraniach XVII-wiecznych poezji Shaloma Shabazzi zostały wykorzystane tradycyjne instrumenty. W 1988 wylansowała przebój "Im nin alu".
W 1992 r. zaśpiewała wraz z Andrew Eldritchem piosenkę "Temple of love" wydaną na singlu zespołu The Sisters Of Mercy, singiel ten został wydany pierwotnie w 1983 r. i ponownie nagrany 9 lat później.
Śpiewała piosenkę "Deliver Us" (Uwolnij Nas) w 17 językach, w znanym u nas filmie animowanym Książę Egiptu (Prince of Egypt, 1998), gdzie użyczyła swojego głosu Yochoved, matce Mojżesza (Val Kilmer), Aarona (Jeff Goldblum) i Miriam (Sandra Bullock), oraz brała udział w nagrywaniu ścieżki dźwiękowej i nagrała piosenkę "Elo Hi" do filmu Królowa Margot (w ang. Queen Margot, fr. La Reine Margot, 1994) z Isabelle Adjani, skomponowanej przez Gorana Bregovicia.
Odbyła dwuletnią służbę wojskową. W dniu 15 lipca 1997 roku wyszła za mąż za biznesmena Dorona Ashkenaziego. Ofra Haza zmarła w wieku 43 lat na zapalenie płuc. Wkrótce po jej śmierci dziennik Haaretz podał, że przyczyną śmierci Ofry Hazy było AIDS, co wywołało dyskusję na temat faktycznych okoliczności śmierci oraz kwestii uszanowania prywatności piosenkarki. Jedną z osób oskarżanych o spowodowanie jej śmierci był jej mąż, który zmarł rok później, z powodu zawału serca, spowodowanego prawdopodobnie przedawkowaniem narkotyków. W raporcie komisji badającej czy nie doszło do zaniedbań lekarzy w związku z hospitalizacją piosenkarki stwierdzono, że gdyby Ofra poddała się leczeniu wcześniej, można by zapobiec znacznemu pogorszeniu stanu zdrowia, a nawet jej śmierci.
1. Ahava Rishona (1974)
|
Największy serwis z tekstami piosenek w Polsce. Każdy może znaleźć u nas teksty piosenek, teledyski oraz tłumaczenia swoich ulubionych utworów.
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dodawania nowych tekstów, tłumaczeń i teledysków!