Rejestracja: przed 2008 rokiem
Ostatnio zalogowany: 4 kwietnia 2025 r.
Miejscowość: K.
Aleksandra0709 o sobie:
Na tekstowo.pl od 2007 roku.
Dodaję różne rzeczy i nie identyfikuję się z dodanymi przez siebie tekstami i teledyskami. :-)
Jeśli widzisz błąd w dodanym tekście, to nie marnuj czasu na pisanie komentarzy, tylko po prostu edytuj tekst i go popraw.
Pamiętaj, że każdy może się pomylić. Nie zakładaj złej woli.
KRÓTKI PORADNIK ORTOGRAFICZNO-INTERPUNKCYJNY
Tytuły piosenek i albumów w języku polskim zaczynamy wielką literą. Kolejne wyrazy piszemy małymi literami, z wyjątkiem nazw własnych (np. imion, nazw miast, państw, kontynentów itp.). Tak samo jest np. w językach francuskim, włoskim, hiszpańskim, łacińskim, portugalskim, czeskim, słowackim, słoweńskim, chorwackim, serbskim, rumuńskim.
Tytuły piosenek i albumów w języku angielskim zapisujemy tak samo jak w języku polskim lub wielką literą piszemy najważniejsze słowa tytułu, a małymi rodzajniki, przyimki, spójniki itp. (np. „I just called to say I love you” lub „I Just Called to Say I Love You”). Zaimek „I” zawsze w angielskim piszemy dużą literą.
W języku niemieckim piszemy pierwsze słowo wielką literą, a następne zgodnie z ortografią niemiecką, tj. wielką literą rozpoczynamy nazwy własne oraz rzeczowniki.
„Nazwy wykonawców/płyt po przecinku” – tzn., że poszczególne nazwy wykonawców lub tytuły płyt rozdzielany przecinkami. Nie stawiamy przecinka przed pierwszą nazwą ani na końcu wersu.
Po tytule nie stawiamy kropki (bo to nagłówek).
Teksty piosenek piszemy z wyłączonym caps lockiem. Nie zaczynamy każdego wyrazu dużą literą. Staramy się stosować do zasad ortografii i interpunkcji (chyba że łamanie tych zasad jest intencją autora).
Ciekawostki piszemy w języku polskim.
Singiel, singel, syngiel – wszystkie te formy są w j. polskim poprawne.
Spacji NIE stawiamy przed przecinkiem, średnikiem, kropką, znakiem zapytania, wykrzyknikiem, dwukropkiem, wielokropkiem, znakiem cudzysłowu, nawiasem.
Spacji NIE stawiamy pomiędzy inicjałami.
Pomiędzy liczbą a skrótem „r.” (oznaczającym rok) stawiamy spację, np. w „1981 r.”
Nie nadużywajmy ukośników.
W Polsce stosujemy taki cudzysłów: „przykładowy tekst w cudzysłowie”, a nie: "przykładowy tekst w cudzysłowie" lub 'przykładowy tekst w łapkach semantycznych'.
KRÓTKI PORADNIK MERYTORYCZNY
(czyli na zdrowy rozum – o co tutaj chodzi)
Zanim dodamy tekst, upewnijmy się, że poprawnie wpisujemy nazwę wykonawcy i tytuł (żeby nie zdublować istniejącego tekstu z literówkami). Sprawdzamy też, czy dany wykonawca nie funkcjonuje pod różnymi nazwami (np. żeby nie dublować Rolling Stones i The Rolling Stones). Odnalezione duble najlepiej zgłaszać, korzystając z przycisku „zgłoś błąd”.
Jako autora tekstu podajemy wyłącznie imię i nazwisko lub pseudonim autora tekstu; nie wpisujemy tam w ciemno nazwy wykonawcy, jeśli nie potwierdziliśmy, że to właśnie on jest autorem tekstu.
W przypadku coveru jako rok powstania piosenki podajemy rok powstania pierwszej (oryginalnej) wersji piosenki, a nie coveru.
Nie wpisujmy w ciemno roku powstania (np. podając rok wydania albumu), piosenka mogła powstać dużo wcześniej. Rok powstania to rok, w którym piosenka została napisana, nie wydana czy coverowana.
Jako wykonawcę coveru nie wpisujemy np. cioci Krysi, która zaśpiewała daną piosenkę na weselu, czy siebie, bo na szkolnej akademii wykonałam dany utwór. Jeśli nie znamy wykonawcy coverów, to nie wpisujemy nic. Nie wpisujemy „setki wykonawców” ani „wiele”, bo to niczego nie wnosi do metryczki.
Jeśli pierwszy wykonawca nagrywa piosenkę w nowej wersji, to NIE JEST cover. Coverem można nazwać tylko piosenkę w wykonaniu INNEGO artysty!
Jeśli nie mamy wiarygodnych danych odnośnie którejś rubryki metryczki, nie wpisujemy nic. Nie stawiamy tam minusów.
Albumy, na których występuje dana piosenka, to albumy edytowanego wykonawcy. Nie wpisujemy tam płyt innych wykonawców z coverami lub pierwowzorami.
Jako ciekawostkę wpisujemy ciekawostkę dotyczącą piosenki, a nie wykonawcy czy statysty, który zagrał w teledysku (chyba że ten statysta to bardzo znana osoba i faktycznie jest to ciekawostka, że dany człowiek wystąpił w teledysku). W pole „ciekawostki” nie wpisujemy opinii własnych o piosenkach (do tego służą komentarze). Trzymajmy też poziom ciekawostek. Nie kopiujemy innych tekstów (nawet z Wikipedii) i nie przeklejamy w tę rubrykę, bo jest to łamanie prawa autorskiego (sic!). Można się posłużyć źródłem, ale nie słowo w słowo. Przy ciekawostkach dotyczących kontrowersji chyba warto podać źródło (np. wywiad dla gazety, książka biograficzna, program telewizyjny itp.) – bo potem są zarzuty o brak wiarygodności, a niektórzy wykonawcy mogliby Was podać do sądu o zniesławienie. :-)
Jako ciekawostka nie powinna się chyba też znaleźć interpretacja (lepiej w komentarzu) czy streszczenie utworu (każdy sobie może przeczytać tekst!).
Jako ciekawostkę raczej nie podajemy informacji o wykorzystaniu utworu w soundtracku, tylko po prostu dodajemy ją do odpowiedniego soundtracka.